Kara ws. Turowa: KE ponagla Polskę. Zapłacimy?

2022-01-13 17:25 STAN
Co ze skargą ws. Turowa?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Bruksela ponagla Polskę w sprawie kar dotyczących Turowa! - Wysłaliśmy dwa wezwania do zapłaty i jak dotąd nie otrzymaliśmy pieniędzy - poinformowała Komisja Europejska. Czy Polska zapłaci karę?

Unijny Trybunał Sprawiedliwości nałożył na Polskę dzienną karę w wysokości pół miliona euro za niezaprzestanie wydobycie węgla w kopali Turów. Polski rząd nie chce płacić kary. Co jeśli rachunek nie zostanie uregulowany?

Jeśli komisja nie otrzyma pieniędzy, to potrąci je z funduszy, które należą się nam w ramach unijnego budżetu, ale to będzie kolejny krok. Polska, zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, musi płacić karę od 20 września.Bruksela pieniędzy nie otrzymała, więc wysłała wezwanie do zapłaty - dotyczyło ono pierwszego miesiąca. Reakcji ze strony polskiego rządu nie było, więc wysłano drugie ponaglenie. Właśnie ten drugi list został wysłany 3 stycznia. Zgodnie z nim, polska strona ma na zapłatę 15 dni od momentu otrzymania wiadomości. Póki co, ten termin jeszcze nie upłynął.

Skargę przeciwko Polsce do TSUE wniosły Czechy. Uważają, że rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi mieszkańców okolicznych regionów do wody.

Sedno Sprawy - Paweł Szrot