Muzeum Historii Polski – jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie

2023-09-29 13:47
Muzeum Historii Polski – jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie
Autor: gov.pl

W czwartek w południe odbyła się oficjalna inauguracja siedziby Muzeum Historii Polski z udziałem władz państwowych.

W wydarzeniu na warszawskiej Cytadeli udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Historia jest nie tylko nauczycielką życia, ale prawdziwie opowiedziana historia, a w szczególności historia Polski, to nie tylko powód do dumy, ale przede wszystkim oręż do walki o silną Polskę. Nie tylko nie mamy się czego wstydzić, to jedna z najpiękniejszych historii narodowych na świecie. A budowa tego wspaniałego gmachu jednocześnie świadczy, że jesteśmy na drodze do zwycięstwa, do odbudowania właściwej roli Rzeczypospolitej na mapie Europy, na mapie świata

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Muzeum Historii Polski powstało dzięki środkom z budżetu państwa. To jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie. W nowo otwartej siedzibie znajdują się sale edukacyjne, warsztatowe i projekcyjne. To oznacza, że w placówce będzie można organizować spotkania większych grup. To szansa dla młodzieży na wzięcie udziału w niezwykłych lekcjach. W muzeum będzie można zobaczyć wystawę stałą i wystawy czasowe. Zwiedzający poznają historię naszego kraju - nie tylko za pomocą eksponatów, ale również scenografii oraz instalacji artystycznych.

Podczas inauguracji Andrzej Duda podkreślił, że muzeum było marzeniem i ideą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Uważał to za jedno z najważniejszych zadań, które powinni zrealizować ci, którzy ponoszą odpowiedzialność za Rzeczpospolitą dla przyszłych pokoleń(...). On odwołując się bardzo często do historii pokazywał życie i wskazywał potencjalne możliwe rozwoje przyszłości, tego co może się stać" - zauważył prezydent.