Nowe terminy wypłat 500 plus. Kiedy zatem możemy spodziewać się przelewu pieniędzy?

2022-06-01 14:04
Dodatkowe pieniądze
Autor: pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne

Od początku czerwca obsługą świadczenia 500 plus zajmuje się tylko ZUS. Dla osób pobierających świadczenie wychowawcze oznacza to nowe terminy wypłat.

Aby uzyskać prawo do świadczenia „Rodzina 500+” w nowym okresie, rozpoczynającym się od 1 czerwca 2022 r., należy złożyć wniosek od 1 lutego br. Od tego roku wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania: przez Platformę PUE ZUS, portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną.

Tak naprawdę, już w poprzednich latach zdecydowana większość rodziców składała wnioski online. To znacznie szybsze i wygodniejsze rozwiązanie. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom rodzicom. Od 1 stycznia br. wnioski o przyznanie świadczenia można składać tylko drogą elektroniczną. Każdy, kto będzie miał problem ze złożeniem wniosku, może zgłosić się po pomoc do ZUS"

 – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg

Rodzice pobierający świadczenie 500 plus mogą liczyć na przelew 2,4,7,9,12,14,16,18,20 lub 22 dnia każdego miesiąca. Daty wypłat zostały przyznane wnioskującym losowo i obowiązują cały rok, czyli do 31 maja 2023 roku. - Termin płatności oznacza, że w tym dniu środki powinny być już na koncie rodzica – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Jeżeli termin płatności wypada w dniu wolnym od pracy wtedy przelejemy pieniądze dzień wcześniej – dodaje.

Rzeczniczka dodaje, że jeżeli wniosek rodzic o 500+ nie został jeszcze rozpatrzony, to wtedy dzień pierwszej wypłaty będzie jednocześnie terminem, w którym będą przelewane środki w następnych miesiącach.

Wypłata świadczenia 500+ będzie się odbywać wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane przez wnioskodawcę konto bankowe.