Nowy Bon Turystyczny 2023. Co o nim wiemy?

2023-05-25 6:50 R.P

o Bon Turystyczny na początku sierpnia 2020 roku i szybko ostał się jednym z najważniejszych świadczeń w Polsce. Co wiadomo w sprawie nowego Bonu Turystycznego na 2023 rok?

Bon turystyczny obowiązywał od 1 sierpnia 2020 r. do końca marca 2023 r. Jednorazowym świadczeniem w wysokości 500 zł na jedno dziecko lub w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł, można było płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w kraju. Jak podał ZUS, w ramach programu zostało zrealizowanych ponad 5,5 mln transakcji na łączną kwotę prawie 3,2 mld zł - przypomina PAP.

Pod koniec kwietnia na antenie Radia RMF24, minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk pytany o formę ewentualnego nowego wsparcia turystyki wskazał, że ewentualnie propozycja zakładałaby poszerzenie wakacyjnej edycji programu 500 plus o pewną kwotę nakierowaną na wypoczynek.

"Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej. Nie ma możliwości, żeby teraz przeznaczono 4 mld zł na takie wsparcie. Takiego programu na pewno nie będzie. Na tę chwilę trwają natomiast prace analityczne co do innej formy wspierania krajowej turystyki

– powiedział PAP wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Branża turystyczna oczekuje wsparcia.

Pracujemy nad tym, aby przedstawić jakąś wersję nowego bonu turystycznego, niezwiązaną bezpośrednio ze stymulacją turystyki po pandemii i finansowaną z innych źródeł niż środki covidowe, aby była dostępna dłużej niż tylko do marca

– powiedział w lutym na antenie Polskiego Radia 24 minister Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki.