Nowy wiek emerytalny. Co o nim wiadomo i kiedy wejdzie w życie?

2022-08-22 7:50
14. emerytura w 2021 roku trafi do portfeli jesienią
Autor: Pixabay.com 14. emerytura w 2021 roku trafi do portfeli jesienią

Do Sejmu trafiły dwa projekty dot. tzw. "stażówek". Pierwszy z nich złożyła "Solidarność", a drugi prezydent Andrzej Duda. Co jest zawarte w proponowanych projektach? Czy będzie nowy wiek emerytalny? Odpowiadamy poniżej.

Emerytury stażowe to temat gorący już od kilku lat. Ich wprowadzenie obiecał prezydent, Andrzej Duda. Mówił o tym m.in. w czasie kampanii wyborczej latem 2020 roku. Przypomnijmy także, że prezydent Andrzej Duda obiecał wcześniejszą emeryturę związkowcom z "Solidarności" w 2015 roku.

Emerytura stażowa polega na tym, że na emeryturę można przejść po na przykład 35 lub 40 latach pracy, czyli mężczyzna, który rozpoczyna pracę do 18 roku życia czy 19, w wieku 58 czy 59 lat mógłby przejść na emeryturę. Emerytura stażowa to jeden z dawnych już pomysłów socjalnych obecnego rządu, który może zostać wcielony w życie.

Niedawno, bo na początku maja br. w czasie posiedzenia Rady ds. Społecznych zapewnił, że prace zmierzają do finału, a sam projekt nazwał "dziełem ten kadencji" - informuje serwis money.pl.

Tym samym, jeśli projekt doczekałby się realizacji, to nowy wiek emerytalny wynosiły:

  • 55 lat dla kobiet, a nie 60 lat, jak obecnie,
  • 60 lat dla mężczyzn, a nie 65 lat, jak obecnie.

Przejście na wcześniejszą emeryturę byłoby uzależnione od stażu pracy. Wynosiłby on:

  • 35 lat pracy dla kobiet,
  • 40 lat pracy dla mężczyzn.

Swój projekt, dotyczący emerytur stażowych złożyła także w Sejmie "Solidarność". Pod tym projektem podpisało się 235 tysięcy osób.

"Jako inicjator obywatelskiego projektu ustawy o 'Emeryturach stażowych', którego pierwsze czytanie odbyło się 14 grudnia 2021 r., wyrażam oburzenie z powodu mrożenia prac nad tą niezwykle ważną społecznie ustawą" - napisał na początku sierpnia w liście do marszałek Sejmu Piotr Duda, szef "Solidarności".