Popularny lek pilnie znika z aptek. Pacjenci mogą być w niebezpieczeństwie

2023-09-25 14:35
Znany lek wycofany ze sprzedaży
Autor: pixabay.com/MDFrescuerYouTube

Popularny lek wykorzystywany przy leczeniu napadów padaczkowych pilnie znika z aptek w całym kraju. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych opublikował pilny komunikat, pacjenci mogą być w niebezpieczeństwie - podaje Goniec.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wystosował komunikat, w którym poinformował 

Prezes Urzędu pragnie przekazać informacje odnośnie produktu leczniczego Sabril (Vigabatrinum) wskazanego do stosowania w leczeniu skojarzonym z innymi lekami przeciwpadaczkowymi u pacjentów z napadami częściowymi opornymi na leczenie oraz w monoterapii napadów padaczkowych u niemowląt (zespół Westa).

- czytamy na stronie Urzędu RejestracjiProduktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

"W niektórych seriach produktu leczniczego Sabril, zostały stwierdzone śladowe ilości tiaprydu. Pomimo, że wykazana zawartość tiaprydu nie przekracza wartości PDE (dozwolona dzienna ekspozycja) dla tiaprydu, zostały wdrożone odpowiednie środki ostrożności"

Leku Sabril wskazanego w komunikacie nie należy spożywać. - Należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia ciężkich i zagrażających życiu działań niepożądanych przy zamianie zanieczyszczonego produktu Sabril na produkt z serii bez zanieczyszczenia, zwłaszcza gdy produkt z zanieczyszczonej serii był stosowany długotrwale. Pacjenci powinni pamiętać, aby nie przerywać terapii produktem leczniczym Sabril z zanieczyszczonej serii, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem - czytamy w komunikacie. Podano numery wycofanych partii leku.