Premier Morawiecki na spotkaniu z prezydentem Macronem. Jakie ustalenia?

2022-08-29 14:28
Premier Morawiecki na spotkaniu z prezydentem Macronem. Jakie ustalenia?
Autor: Twitter/KPRM Premier Morawiecki na spotkaniu z prezydentem Macronem. Jakie ustalenia?

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowy dotyczyły m.in. wojny w Ukrainie, ale także bezpieczeństwa energetycznego i cen nośników energii. Jakie są ustalenia?

Premier Mateusz Morawiecki proponuje w Paryżu zmianę w unijnym systemie handlu emisjami CO2. Szef polskiego rządu podczas wspólnej konferencji z prezydentem Emmanuelem Macronem podkreślał, że tak samo polscy, jak i francuscy obywatele potrzebują finansowego oddechu w związku z galopującymi cenami energii.

- Chcę zaproponować, żeby na dwa lata najbliższe ceny ETS-u były zafiksowane na poziomie np. 30 euro lub w jakimś wąskim przedziale cenowym by mogły się poruszać, tak około 30 euro - powiedział premier Morawiecki.

Czytaj także: Co dalej z handlem w niedzielę? Jest komentarz minister Maląg

Problemy energetyczne są w dużej mierze konsekwencją rosyjskiej agresji na Ukrainę - mówił Emmanuel Macron. - Inflacja, bezpieczeństwo dostaw gazu, ceny energii elektrycznej, nasze spojrzeniu jest tutaj takie samo. Działamy na rzecz naszej suwerenności energetycznej - podkreślił.

Jednym z tematów rozmowy jest też współpraca w obszarze energetyki jądrowej. Premier Morawiecki podkreślał, że Francja jest potentatem na tym rynku.