Rzymkowski w Sednie Sprawy: 25 procent szkół w Polsce jest objętych jakąś formą obostrzeń

2021-12-03 9:57
Tomasz Rzymkowski w Sednie Sprawy
Autor: sedno sprawy

Aż 25 procent szkół w Polsce objętych jest nauczaniem zdalnym lub hybrydowym - powiedział Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji, który gościł w piątek w programie Sedno Sprawy w Radiu Plus. Jakie jeszcze tematy poruszane były podczas programu?

- W czwartek, w Polsce, ponad 250 szkół pracowało w trybie zdalnym - powiedział w programie Sedno Sprawy w Radiu Plus Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji - Ponad 5 tysięcy oddziałów ma nauczanie w trybie hybrydowym.

Jacek Prusinowski zapytał, czy nadal przybywa szkół pracujących w trybie zdalnym lub hybrydowym.

- Z pewnością tak - powiedział Tomasz Rzymkowski. - Jednak widzimy już pewien trend hamujący. Czekamy na dane z piątku, ale liczę na delikatne wyhamowanie.

- Sam tryb zdalny mnie nie przeraża to jest 250 szkół na 22 tys. placówek - dodał. - Natomiast hybrydowych jest już bardzo dużo. Około 75 proc. szkół w Polsce funkcjonuje bez trybu zdalnego i hybrydowego, natomiast 25 proc. szkół w Polsce jest objętych jakąś formą obostrzeń.

Wkrótce mają rozpocząć się szczepienia dzieci od 5 do 11 roku życia. Czy te szczepienia, podobnie jak wcześniejszej grupy młodzieży, będą również odbywać się w szkołach?

- Nie wykluczamy takiej akcji - odpowiedział wiceminister. - Chcemy zobaczyć, jak będzie wyglądał proces szczepień i tutaj liczymy na głos Ministerstwa Zdrowia.

Kolejnym tematem rozmowy był nowy przedmiot - Historia i Teraźniejszość, który wkrótce ma zostać wprowadzony do szkół.

- Ta zmiana jest podyktowana postulatem rodziców, dziadków, ale też uczniów, którzy mówią, że najnowsza warstwa historii jest przekazywana w sposób najmniejszy - powiedział wiceminister Rzymkowski.

Wiceminister podkreślił, że jego wprowadzenie nie oznacza likwidacji WOS-u. Ma on nadal znajdować się jako przedmiot w programie. Jacek Prusinowski zapytał o ekspertów, przygotowujących podstawę programową nowego przedmiotu. Wskazał, że każda z tych osób jest związana w jakiś sposób z partią rządzącą.

- Oddzielamy naukę od aktywności społecznej, czy politycznej - odpowiedział Tomasz Rzymkowski.