Wszystkich Świętych na drogach. Kierowcy, uważajcie

2023-10-30 10:55
Wszystkich Świętych na drogach. Kierowcy, uważajcie
Autor: gov.pl

Okres Wszystkich Świętych to czas, kiedy polskie drogi stają się miejscem zwiększonego ruchu i intensywności podróży. Przy tej okazji 27 października 2023 r. wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur zaapelowali do uczestników ruchu drogowego.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa to nie tylko obowiązek wynikający z przepisów prawa, ale również oznaka troski o życie i bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. W najbliższych dniach będziemy odwiedzać groby najbliższych, często na oddalonych od miejsca zamieszkania cmentarzach. W tym czasie należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach. Pamiętajmy, że każda podróż może być bezpieczna, jeśli tylko wszyscy kierowcy i piesi zachowają odpowiednią ostrożność i szacunek dla siebie nawzajem

— powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury, w ostatnich dniach października i 1 listopada inspektorzy ITD będą dbać o bezpieczeństwo podróżujących, prowadząc kontrole przede wszystkim na głównych szlakach komunikacyjnych, drogach szybkiego ruchu i autostradach, ale również w pobliżu dużych nekropolii. Kontrole te obejmą zarówno stan techniczny pojazdów, jak i stan trzeźwości i czas pracy kierowców. Funkcjonariusze CANARD będą natomiast zwracać uwagę na prędkość pojazdów i patrolować drogi w nowoczesnych, nieoznakowanych radiowozach z wideorejestratorami. W nadzorze nad ruchem drogowym pomoże również system fotoradarowy.

Ograniczenia w ruchu

W okresie Wszystkich Świętych, we wtorek 31 października (w godz. 18.00 - 22.00) oraz w środę 1 listopada (godz. 8.00 - 22.00) będą obowiązywały zakazy ruchu dla określonych pojazdów o masie całkowitej powyżej 12 ton. Z zakazów tych zwolnione są określone grupy pojazdów, np. ciężarówki przewożące artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, paliwa oraz żywe zwierzęta. Są to także pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych oraz te, które pomagają w usuwaniu awarii lub skutków klęsk żywiołowych. Zakazy ruchu nie obowiązują również autobusów.Zdjęcia (3)