Wybory 2023. 402 obwody głosowania za granicą

2023-09-15 15:00
wybory
Autor: pixabay.com

Osoby, które są polskimi wyborcami mieszkającymi poza granicami kraju, będą miały możliwość uczestnictwa w wyborach i referendum poprzez oddanie swojego głosu w jednym z 402 specjalnych obwodów wyborczych. Aby wziąć udział w głosowaniu, będą musiały zgłosić się do odpowiedniego konsula i poprosić o wpisanie się na listę wyborców. Termin składania wniosków upływa 10 października.

W dniu 15 września Minister Spraw Zagranicznych ogłosił rozporządzenie, które zakłada utworzenie 402 obwodów wyborczych dla Polaków przebywających za granicą.

Największa liczba tych obwodów zostanie stworzona w krajach, gdzie mieszka najwięcej Polaków. W Wielkiej Brytanii powstanie 75 obwodów, w Stanach Zjednoczonych - 52, a w Niemczech - 42.

Ponad 10 obwodów zostanie utworzonych we Francji (18), Hiszpanii (13), Kanadzie (12), Irlandii (11), Belgii (11) i Norwegii (11).

Polskie wybory będą miały swoje obwody także w krajach takich jak Arabia Saudyjska, Oman, Etiopia, Iran, Jordania, Kolumbia, Kenia, Mongolia, Panama, Senegal czy Uzbekistan.

Ze względu na sytuację wojenną na Ukrainie, wybory nie będą organizowane w tym kraju. Ponadto w Białorusi i Rosji głosowanie będzie dostępne tylko w siedzibach placówek dyplomatycznych w Mińsku i Moskwie.

Aby wziąć udział w głosowaniu, konieczne jest zgłoszenie się do właściwego konsula i zarejestrowanie się na liście wyborców. Termin składania wniosków mija 10 października 2023 roku.

Istnieją trzy sposoby na złożenie wniosku: za pomocą platformy e-Wybory, poprzez dostarczenie papierowej wersji wniosku z własnoręcznym podpisem (możliwe jest także składanie wniosków korespondencyjnie), lub wysłanie wniosku na adres poczty elektronicznej konsula z dołączonym skanem lub zdjęciem własnoręcznie podpisanego wniosku (formularz wniosku będzie dostępny na stronach internetowych placówek zagranicznych).

W tegorocznych wyborach liczba obwodów głosowania jest znacząco większa niż w poprzednich wyborach do Sejmu i Senatu RP. W 2015 roku były 250 obwodów, a w 2019 roku - 320.