Wybory samorządowe w Polsce przeniesione? Rząd dyskutuje nad nowym terminem

2022-09-14 13:57
Wybory samorządowe przełożone o rok? Wiceszef MON: 'to nie sprawa polityczna'
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Wybory samorządowe przeniesione na kwiecień 2024 roku? - tego chce partia rządząca. Według harmonogramu mają odbyć się w październiku przyszłego roku, podobnie jak wybory parlamentarne. I właśnie to według PiS jest argumentem do zmiany terminu.

Zbieżny termin wyborów samorządowych i parlamentarnych rodzi wiele problemów - przekonuje rzecznik PiS-u, Radosław Fogiel. - Zarówno organy wyborcze wskazują, że byłoby to problematyczne jeśli chodzi o organizację wyborów i każdy, kto ma jakiekolwiek doświadczenie z prowadzenia kampanii wyborczej, a co ważniejsze - przede wszystkim z punktu widzenia przejrzystości życia publicznego, kto ma doświadczenie z rozliczaniem kampanii wyborczej ten wie, że byłoby tu bardzo wiele problemów - dodaje.

Czytaj także: Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia. Ile wyniesie?

Zdaniem opozycji, partia rządząca chce takich zmian, bo to zwiększy jej szanse na wygranie wyborów do Sejmu i Senatu, a w wyborach samorządowych PiS zwykle wypada "słabiej".

Jeśli wybory samorządowe zostałyby przeniesione na kwiecień 2024 to zbiegłyby się z innymi wyborami - do Europarlamentu. To jednak zdaniem rządzących dużo mniej problematyczne.

Ustawa o przeniesienie terminu wyborów będzie prawdopodobnie rozpatrywana na następnym posiedzeniu Sejmu, choć niewykluczone, że prace mogłyby się jeszcze zacząć na tym posiedzeniu.

Sedno Sprawy - Wojciech Skurkiewicz - OFENSYWA UKRAINY JEST PRZEŁOMOWA DLA LOSÓW WOJNY