Zmiany dla kierowców od 1 października. W życie wchodzi nowe prawo

2023-09-26 8:50
Myślała, że kierowca jest pijany. Tymczasem uratowała mu życie
Autor: jarmoluk / CC0 / pixabay.com Myślała, że kierowca jest pijany. Tymczasem uratowała mu życie

Spore zmiany czekają kierowców od 1 października. W życie wejdą zasady, które dotyczyć będą sprawców wypadków i na mocy których osoba poszkodowana przed sądem może szukać sprawiedliwości od winnego zdarzenia na drodze.

Na polskich kierowców - a precyzyjniej mówiąc sprawców wypadków drogowych - czeka od 1 października nowe prawo. Poszkodowany może skierować do sądu sprawę, jeśli nie otrzymał od sprawcy zasądzonej nawiązki lub jeśli ten nie pokryje szkody, która powstała wskutek wypadku. Dzięki temu część sprawców nie będzie już bezkarna - podaje portal O2.pl.

A ci, którzy uchylają się od obowiązku naprawienia szkody czy zapłaty nawiązki na rzecz poszkodowanego, mogą trafić za kratki. Według nowych przepisów w kodeksie karnym grozić im będzie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat. To surowe prawo, które ma zdyscyplinować sprawców unikających poniesienia konsekwencji za swoje zachowanie na drodze.

- czytamy.

Czy te zmiany rzeczywiście przyniosą oczekiwane efekty?  Jak podaje blog Legaartis, to pytanie wzbudza wiele dyskusji i różne opinie. Niektórzy uważają, że surowsze sankcje będą skutecznym narzędziem w walce z nieodpowiedzialnymi kierowcami, podczas gdy inni obawiają się, że mogą one prowadzić do nadmiernej represji i ograniczenia praw kierowców. "Ważne jest, aby monitorować skutki tych zmian i w razie konieczności dostosowywać przepisy, aby osiągnąć równowagę między bezpieczeństwem a ochroną praw jednostki" - czytamy.