Bydgoska elektrociepłownia coraz bliżej rozbudowy

2022-03-15 8:55
Gaz, zdjęcie ilustracyjne
Autor: archiwum Gaz, zdjęcie ilustracyjne

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w otrzymała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach budowy kotłowni gazowej. Jej łączna moc ma wynieść około 40 MW. Kotłownia ma rozpocząć pracę jeszcze w grudniu tego roku.

Elektrociepłownia Bydgoszcz I uzyskała decyzję na początku marca. To umożliwia rozpoczęcie budowy nowej jednostki wytwórczej na bydgoskich Jachcicach. Inwestycja powstanie na terenie dotychczas niezabudowanym, w sąsiedztwie istniejącej i eksploatowanej Elektrociepłowni Bydgoszcz I. Można ubiegać się teraz o uzyskanie kolejnych potrzebnych zezwoleń, w tym decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz pozwolenia na budowę. Dzięki nowej kotłowni czterokrotnie zmniejszy się emisja groźnych dla zdrowia i środowiska substancji: tlenków azotu i dwutlenku węgla. Zlikwidowane zostaną też emisje pyłów i dwutlenku siarki.

Generalnym Wykonawcą inwestycji została Energotechnika-Energorozruch. Poza przygotowaniem projektu i budową kotłowni gazowej odpowiadać będzie również za jej uruchomienie. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy podpisała również umowę z Polską Spółką Gazownictwa na przyłączenie nowej jednostki wytwórczej do sieci gazowej. PGE Energia Ciepła to spółka Grupy Kapitałowej PGE. Jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła.