Bydgoszcz przygotowała punkt obsługi uchodźców z Ukrainy

2022-03-14 6:21
Bydgoszcz
Autor: brak danych

Zacznie działać, kiedy w życie wejdą nowe przepisy. Ratusz deklaruje gotowość otwarcia punktu w ciągu 24 godzin. Będzie się mieścił w siedzibie urzędu miasta przy Wojska Polskiego 65.

W tym miejscu będą rejestrowani uchodźcy. Najpierw jednak muszą wejść w życie odpowiednie przepisy. Mają one uregulować wiele aspektów organizacji życia tych osób w Polsce. Na samym początku mogą by.c jednak pewne organizacyjne problemy. Jak mówi prezydent miasta - Rafał Bruski - urząd w tym momencie dysponuje zaledwie 7 urządzeniami do skanowania odcisków palców, które jest niezbędnym narzędziem do wydania numeru PESEL. Aby usprawnić proces rejestracji wprowadzona zostanie praca urzędników na dwie zmiany.

Przy Wojska Polskiego 65 będzie można składać wnioski o: nadanie numeru PESEL, jednorazowe świadczenie dla uchodźców na utrzymanie w wysokości 300 złotych na osobę, świadczenia rodzinne, dodatek mieszkaniowy, stypendia szkolne czy zasiłki szkolne. Uchodźcom pomogą tam tłumacze. Pozostali mieszkańcy Bydgoszczy proszeni są o zrozumienie tej sytuacji i umawianie się na wizyty przez e-kalendarz dostępny na stronie internetowej bydgoskiego ratusza.