Bydgoszcz szykuje sporo rowerowych niespodzianek na ten rok

2022-01-17 8:46
Rower
Autor: fot. Hebi B./Pixabay

To inwestycje, które maja ułatwić poruszanie się po mieście. Część z nich wybrali sami mieszkańcy. Co i gdzie się zmieni?

Miasto zapowiada, że wszystkie nowe trasy powstaną w standardach uzgodnionych ze środowiskami rowerowymi. Konsultowana jest również kolejność zadań. Na rowerowe inwestycje w bieżącym roku ratusz zabezpieczył ponad 30 milionów złotych. Już teraz w budowie znajduje się kolejnych blisko 8 kilometrów tras rowerowych, między innymi wzdłuż: ulic: Smukalskiej, Jeździeckiej, Zalew, Promenada, Fordońskiej i Kazimierza Wielkiego oraz wiaduktu północnego w ciągu ulicy Wojska Polskiego.

W tym roku zlecone zostaną kolejne zadania na odcinkach o łącznej długości prawie 5 kilometrów. Tylko w tym roku pochłoną one około 8 milionów złotych. Po konsultacjach ze środowiskami rowerowymi przygotowujemy się do budowy tras wzdłuż następujących ulic: Magnuszewskiej (budowa brakującego odcinka przy ulicy Bohaterów Kragujewca) oraz ciągu Krasińskiego-Markwarta-Sieńki-Moniuszki-Skłodowskiej-Łęczyckiej. W budżecie na ten rok są też środki na projektowanie kolejnych tras wzdłuż: Fordońskiej, Wojska Polskiego, Sułkowskiego, Glinki, Kieleckiej i Sudeckiej.

Przyznane dofinansowanie unijne pozwoli z kolei zlecić prace na kolejnym 300-metrowym odcinku bulwaru nad Brdą. Podstawowym celem rewitalizacji odcinka pomiędzy mostem Bernardyńskim i Uroczą jest budowa bezpiecznej drogi rowerowej. Na ten cel jest w budżecie prawie 6 milionów złotych. Będą też ścieżki z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. To: w Jarze Czynu Społecznego, wzdłuż ulicy Andersa (od wiaduktu do Kasztelańskiej), Wielka Pętla Fordonu (odcinki od Doliny Śmierci do Wału Wiślanego oraz od Doliny Śmierci do ulicy Rataja) oraz wzdłuż Kanału Bydgoskiego z Parku nad Kanałem w kierunku ulicy Kruszyńskiej.