Bydgoszcz upamiętni wybitnego okulistę

2022-06-30 7:30
Lekarz
Autor: pixabay

Ogłosiła konkurs na projekt i wykonanie rzeźby poświęconej profesorowi Józefowi Kałużnemu. Instalacja stanie na skwerze jego imienia w centrum miasta. To podziękowanie dla lekarza, który przez lata leczył bydgoszczan.

Skwer imienia profesora Józefa Kałużnego znajduje się pomiędzy ulicami Grottgera i Marszałka Focha w Bydgoszczy. To tam ma stanąć rzeźba. Jej forma powinna nawiązywać do procesu widzenia, anatomii oka lub metod badania wzroku. Nie musi jednak zawierać wizerunku profesora. Szczegóły i warunki uczestnictwa w konkursie są dostępne na stronie internetowej bydgoskiego ratusza.

Prof. dr hab. n. med. Józef Kałużny był pionierem zastosowania laserów do leczenia chorób siatkówki oka. W czasie swej ponad czterdziestoletniej kariery wykonał ponad 20 tysięcy operacji okulistycznych. Specjalizował się w chirurgii zaćmy, operacjach przeciwjaskrowych, schorzeniach siatkówki i laseroterapii. Wykonał wiele innowacyjnych jak na polskie warunki zabiegów. Pełnił też funkcję rektora Akademii Medycznej w Bydgoszczy (1990–1995) i prezesa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (1998–2004). Był również przedstawicielem Polski w Europejskiej Radzie Okulistyki i w Sekcji Okulistycznej Europejskiej Rady Towarzystw Medycznych w Brukseli.