Bydgoszcz wyremontuje budynek przy Świetlicowej 8

2022-09-19 8:40
Remont
Autor: fot. analogicus/Pixabay

To duża inwestycja. Obiekt pełni obecnie funkcję mieszkalną. Zostanie także docieplony.

To jeden z zachowanych obiektów kompleksu dawnej fabryki amunicji DAG. Miasto zaplanowało między innymi: demontaż starej dachówki, nadmurowanie kominów, docieplenie dachu oraz lukarn, montaż wyłazów dachowych, wykonanie nowych rynien i obróbek blacharskich i uporządkowanie terenu wokół budynku. Ze względu na dużą powierzchnię obiektu, prace będą kosztowne. Pochłoną prawie 1,2 miliona złotych Zakończenie robót planowane jest na lato przyszłego roku.

Zabytkowy budynek wybudowany został w okresie okupacji, w latach 1940-1941. Posiada trzy kondygnacje naziemne, poddasze nieużytkowe i jest całkowicie podpiwniczony. Powierzchnia użytkowa to prawie 3 tysiące metrów kwadratowych. Dostęp do budynku umożliwia centralna klatka schodowa. Wejście umieszczono od frontu. Obiekt pełni przede wszystkim funkcję mieszkalną. Wewnątrz budynku znajduje się 30 lokali mieszkalnych oraz sklep. Budynek wzniesiono w technologii tradycyjnej. Na elewacji dominuje ciemnobrązowa licowana cegła. Stromy dach z żelbetowymi elementami konstrukcyjnymi przykryto ceramiczną dachówką. Piwnica została zaprojektowana z myślą o pełnieniu funkcji schronu przeciwlotniczego. Posiada ona częściowo drugi poziom, gdzie mieściło się pomieszczenie do odpopielania funkcjonującej początkowo w budynku kotłowni. Obecnie obiekt jest podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Budynek jest jednym z kilku obiektów na terenie Łęgnowa, które przypominają o jego ciekawej historii. Ta część osiedla powstała w latach okupacji i była zapleczem mieszkaniowym dla kadry kierowniczej i specjalistów, pracujących w DAG Farbrik Bromberg, która produkowała w czasie wojny materiały wybuchowe i amunicję. Architektura jest typowa dla obiektów, które powstawały na terenie hitlerowskich Niemiec. Początkowo obiekt przy Świetlicowej 8 pełnił funkcję hotelu pracowniczego. Potocznie nazywano go kasynem. Budynek został przejęty przez miasto w latach 90. XX wieku i utworzono w nim lokale socjalne.