Bydgoszcz zachęca - podłączcie się do miejskiej sieci ciepłowniczej

2022-01-24 7:54
Kaloryfer
Autor: fot. Slavomir Ulicny/Freeimages.com

To po pierwsze ekologia. Po drugie - sposób na rosnące ceny gazu i prądu. Wciąż są jednak także dotacje do wymiany starych pieców.

Miasto zapewnia, że Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy sukcesywnie rozwija sieć ciepłowniczą. W zeszłym roku podłączono do niej kolejnych 60 budynków. Są to głównie budynki wielorodzinne. W dziesięciu z nich stosowano wcześniej nieekologiczne ogrzewanie węglowe. W tym roku planowane jest przyłączenie do sieci kolejnych 58 budynków, z czego w pięciu zlikwidowane zostaną kotły i piece.

W planach jest budowa sieci zasilającej i przyłączy do powstających budynków mieszkalnych wielorodzinnych. To między innymi: na terenie byłej „Cegielni” przy Fordońskiej, przy Suchej w Fordonie, na Górzyskowie przy Żwirki i Wigury, a także w centrum Bydgoszczy przy ulicach: Obrońców Bydgoszczy, Marcinkowskiego, Pomorskiej, Królowej Jadwigi i Naruszewicza. Wiele kamienic może być podłączonych do miejskiej sieci niemal od zaraz, bez konieczności budowy nowych odcinków infrastruktury.

Ratusz zauważa, że rosnące ceny gazu i prądu mogą zniechęcać właścicieli lokali do wymiany nieekologicznych kopciuchów. Od kilku lat miejska dotacja obejmuje jednak także dofinansowanie do zakupu nowoczesnej pompy ciepła. Pozostałe możliwości to przyłączenie do miejskiej sieci, zakup kotła gazowego lub na prąd. Dodatkowo przy przeprowadzeniu inwestycji kompleksowych w budynkach wielorodzinnych dotacja może wynieść do 8 tysięcy złotych. Wnioski można wciąż składać.