Coraz bliżej do bydgoskiej biogazowni

2022-03-30 8:44
Śmieci
Autor: fot. Archiwum Śmieci

Jej budowa zaczyna nabierać kształtów. Ma przetwarzać resztki bio na gaz i nawóz. Potrzebna jest jednak współpraca z okolicznymi samorządami.

Bydgoszcz planuje, że instalacja będzie gotowa za kilka lat. Rozpoczęły się więc konsultacje z gminami Metropolii Bydgoszcz. Działanie biogazowni ma bowiem sens tylko, jeśli ma ona odpowiednio dużo surowca. Bydgoski ratusz deklaruje, że jest w stanie przetworzyć odpady bio z całego terenu metropolii. skład stowarzyszenia wchodzą: Barcin, Białe Błota, Bydgoszcz, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Pruszcz, Rojewo, Sicienko, Solec Kujawski, Szubin, Żnin, Powiat Bydgoski i Powiat Nakielski. Niewykluczona jest także współpraca z innymi samorządami.

Sama biogazownia ma powstać przy Prądocińskiej na terenie przy drodze krajowej numer 10, z dala od miejskich zabudowań. Zainwestuje w nią miejska spółka ProNatura. Instalacja będzie w stanie przerobić rocznie do 60 tysięcy ton odpadów bio. Miejska spółka ProNatura stara się o dofinansowanie zewnętrzne na ten cel. Ze względu na prośrodowiskowy charakter inwestycji i współpracę wielu gmin może ono wynieść do 85%. Uruchomienie biogazowni zaplanowane jest na początku 2025 roku.