Bydgoszcz. Deszczówka podleje... bambusy

2022-02-08 7:31
Bambus
Autor: raedon/Pixabay

Przy Grudziądzkiej w Bydgoszczy powstał ogród deszczowy. Dzięki temu latem ma być w tym miejscu chłodniej. To dzięki redukcji efektu wyspy ciepła.

Ogród deszczowy stanął przed budynkiem urzędu miasta. To stylowe donice a w nich mrozoodporne bambusy, turzyce, żurawki i inne rośliny trawiaste. Ławeczka w otoczeniu roślin ma być wyspą oddechu dla mieszkańców. Wiosną, gdy rośliny zakwitną staną się wielobarwną kompozycją, która uatrakcyjni miejską przestrzeń. Będą podlewane wodą deszczową z dachu. Inwestycja jest już prawie skończona. W najbliższych dniach zostaną zamontowane nowe rynny i doprowadzenie rur do donic.

Zmieni się też kolor elewacji budynku urzędu miasta. W ramach działań społecznych włączono pracowników urzędu do akcji sadzenia roślin. Obok ogrodu zostanie zamontowana tablica informacyjna z wskazówkami jak ten ogród funkcjonuje i jak jest zbudowany wewnątrz. Ogród deszczowy kosztował 123 tysiące złotych. To druga część pilotażu w ramach projektu CWC Obieg Wody w Mieście współfinansowany z programu Interreg Europa Środkowa. Ideą jest wykorzystanie wody opadowej w taki sposób, by nie kierować jej do kanalizacji.