Dziś 676. urodziny Bydgoszczy

2022-04-19 6:31
Bydgoszcz
Autor: brak danych

To rocznica nadania praw miejskich. Bydgoszcz przygotowała z tej okazji wiele atrakcji dla mieszkańców. Będą także w kolejnych dniach.

Oficjalną częścią obchodów będzie złożenie kwiatów pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego – króla, dzięki któremu Bydgoszcz otrzymała prawa miejskie. Jutro (20.04) zaś odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta. Dla mieszkańców natomiast przygotowano dziś (19.04) między innymi Muzealny Quiz przygotowany przez Muzeum Okręgowe. Jutro (20.04) będzie zaś spotkanie z cyklu Rozmowy o sercu miasta: Przemiany Wyspy Młyńskiej to w Młynach Rothera od 18:00 do 20:00. Na czwartek (21.04) o tej samej porze i w tym samym miejscu zaplanowano spotkanie zatytułowane "Jak w domu? Miasto i jego nowi mieszkańcy".

Na niedzielę (24.04) Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy przygotowało rodzinne warsztaty pod tytułem "Zielona historia Bydgoszczy". To w siedzibie placówki przy ulicy Mennica 2 o 14:00. Podczas wizyty na wystawie archeologicznej dowiemy się jaka roślinność otaczała przed lokacyjną Bydgoszcz i co uprawiano w pierwszych ogrodach. Spacerując po Wyspie Młyńskiej posłuchamy o najstarszych parkach i zastanowimy się jaka jest ich rola. W części warsztatowej zaś - będą poszukiwania inspiracji w twórczości Leona Wyczółkowskiego i zdobienie doniczek w technice mozaiki oraz wykonywanie ozdobnych tabliczek z życzeniami dla mieszkańców. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy. Wstęp do muzeum kosztuje symboliczną złotówkę od osoby. Tego samego dnia zaplanowano Bydgoski Bieg Urodzinowy. To nad Starym Kanałem o godzinie 15:00. Bieg urodzinowy organizowany jest przez Biuro Promocji Miasta. 5-kilometrowa trasa biegnie wzdłuż Starego Kanału. Impreza zaczyna się na terenach parkowych przy Bronikowskiego 54. Zapisy zakończyły się 14 kwietnia. 29 kwietnia z kolei Muzeum Okręgowe zaplanowało wykład z pokazem "Nad bluszczową Brdą - widoki Bydgoszczy w malarstwie i grafice" to w gmachu głównym o 18:00