Dzisiaj poznamy termin nadzwyczajnej sesji sejmiku w sprawie epidemii koronawirusa

2020-03-05 7:49
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: brak danych

Będzie nadzwyczajna sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego w sprawie epidemii koronawirusa – ogłosił marszałek Piotr Całbecki podczas wczorajszej (4 marca) konferencji prasowej. Wniosek o zwołanie takiego posiedzenia, podpisany przez radnych Koalicji Obywatelskiej, został przekazany przewodniczącej Elżbiecie Piniewskiej, która, po uzgodnieniu ze wszystkimi klubami radnych, ogłosi termin najprawdopodobniej dziś.

- Pierwszy w Polsce przypadek zakażenia koronawirusem został właśnie potwierdzony. Jako radni nie możemy nie rozmawiać o tej sytuacji, która jest realnym zagrożeniem dla mieszkańców województwa. Zaprosimy na tę sesję pana wojewodę, reprezentantów służb epidemiologicznych i szpitali, przedstawicieli oświaty. Musimy zrobić wszystko, by uniknąć zagrożeń. To poważny problem, wszyscy z zatrwożeniem patrzymy na sytuację epidemiologiczną na kontynencie. Sesja powinna się odbyć w najkrótszym możliwym terminie. Sprawa jest na tyle pilna, że może to być w sobotę lub niedzielę. Liczymy, że efektem będzie przede wszystkim precyzyjna informacja dla mieszkańców regionu – mówił podczas spotkania z dziennikarzami gospodarz województwa, któremu towarzyszyli radny Jacek Gajewski i sekretarz województwa Marek Smoczyk.

W naszym regionie funkcjonują dwie lecznice chorób zakaźnych, w Bydgoszczy i Toruniu, obie prowadzone są przez samorząd województwa. Są gotowe do przyjęcia pacjentów z koronawirusem, w każdej chwili mogą przyjąć kilkudziesięciu chorych w odpowiednim, gwarantującym bezpieczeństwo, reżimie sanitarnym. Gdyby jednak epidemia się rozwinęła, przygotowane są łóżka w innych placówkach w całym regionie – łącznie kilka tysięcy. W tym tygodniu odbyło się spotkanie kierownictw tych placówek ze sztabem kryzysowym.

- Takiej epidemii nie było od dziesięcioleci. Mam nadzieje, że procedury, które sprawdziły się na okoliczność znacznie mniejszych zagrożeń, nie zawiodą. Apelujemy o zdrowy rozsądek, nie można siać paniki, a jednocześnie wszyscy musimy postępować właściwie. W każdej gminie, w każdym powiecie powinny się takie spotkania odbyć – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.