Inowrocław poręczy kredyt dla Zakładu Energetyki Cieplnej
Spółka zwróciła się z prośba o pomoc do samorządu. To w związku z rosnącymi kosztami utrzymania. Wszystko przez certyfikaty CO2.
Inowrocławski ZEC w ramach działalności musi kupować certyfikaty pozwalające na emisję dwutlenku węgla, aby produkować energię cieplną, z której korzystają mieszkańcy miasta. W ciągu kilku lat doszło do wzrost kosztów aż o 930%. Pieniądze te przekazywane są do budżetu państwa. Rosnące koszty energii elektrycznej, potęgują wydatki ponoszone przez spółkę. Inowrocław razem z innymi samorządami apelują do rządy aby zapewnił zwrot środków na inwestycje w formie dotacji. Dzięki temu łatwiej byłoby przechodzić na ekologiczne źródła energii.
Jeśli pojawią się rządowe pieniądze - będzie można powoli rezygnować z węgla i miału węglowego oraz przechodzić na gaz, wykorzystywać fotowoltaikę i pompy ciepła. Władze Zakładu Energetyki Cieplnej od lat przygotowują dokumentacje i koncepcje dotyczące odnawialnych źródeł energii dla systemu ciepłowniczego Inowrocławia. Wnioski o dofinansowanie składane są od 2018 roku, ale do tej pory nie udało się uzyskać takiego wsparcia. W rządowym Programie Inwestycji Strategicznych miasto nie otrzyma 30 milionów złotych na budowę nowego ekologicznego źródła ogrzewania w miejskiej ciepłowni, aby ograniczyć negatywne skutki CO2.