Jak będzie wyglądał Plac Wolności po przebudowie?

Jest już gotowa koncepcja. Zaprezentował ją bydgoski ratusz. Sprawdziliśmy, jakie są założenia dokumentu.
Plac wolności znów stanie się reprezentacyjną przestrzenią pełną eleganckich detali nawiązujących do historii. Zyska też więcej zieleni. Zachowany zostanie handel kwiatami w estetycznych pawilonach. Prace nad koncepcją rozpoczęły się już wiosną ubiegłego roku. Wcześniej Rada Miasta uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Odtworzone zostaną historyczne ciągi piesze wzdłuż Gdańskiej oraz osie widokowe.
Na placu wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz na placu przed pomnikiem i na przedłużeniu osi ulicy Piotra Skargi pojawi się jednolita nawierzchnia z płyt granitowych oraz opasek z kostki bazaltowej. Płyty będą układane w karo. Na jezdni wzdłuż północnej pierzei zachowana zostanie kamienna kostka rzędowa, którą zostanie oczyszczona i ułożona na nowej podbudowie. W miejscach przejść dla pieszych zaprojektowano dodatkowo płytki ostrzegawcze i kierunkowe jako elementy informujące dla niepełnosprawnych.
Na placu pojawi się 27 nowych ławek z oparciami. Ustawione będą też 3 komplety stojaków na rowery. Od strony ulicy Piotr Skargi zamontowane zostaną chowane słupki ograniczające wjazd na alejkę w kierunku Gdańskiej. Przy pomniku staną maszty na flagi o bardziej historycznym wyglądzie. Kraty wokół drzew mają zapewnić wygodę pieszym oraz odpowiednie nawodnienie roślin. Przy pomniku stanie na granitowym postumencie sferyczny zegar słoneczny. Również oświetlenie ma nawiązywać do historii. Od strony ulic dostawione zostaną 3 duże tak zwane bydgoskie pastorały. Wewnątrz placu stosowane będzie niższe oświetlenie parkowe. Łącznie będzie to 26 stylowych latarni. Zaprojektowano dodatkowo iluminację wybranych elementów na terenie placu. To: frontowa elewacja kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, pomnik Wolności, frontowa elewacja I Liceum Ogólnokształcącego oraz wybrane drzewa.
Zaplanowano również modernizację elewacji szaletu poprzez wymianę istniejących płytek. W planach jest również wykonanie trejaży metalowych, montowanych nad wejściami do toalety. Mają nawiązywać swą formą do istniejącej balustrady budynku pobliskiej Galerii. Będą obsadzone pnączami, aby w przyszłości stworzyły zieloną osłonę. W kwestii zieleni zaplanowano także: nasadzenia drzew, krzewów, traw i bylin, pnączy oraz cebul. Maja być odporne na warunki miejskie.