Kamień węgielny już jest

2023-01-17 10:38
Kaloryfer
Autor: fot. Slavomir Ulicny/Freeimages.com

To na budowie kotłowni rezerwowo-szczytowej EC I w Bydgoszczy. Obiekt składać się będzie z czterech wodnych kotłów gazowych. Inwestycja zapewni dodatkowe dostawy ciepła.

Prezes PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak mówi, że "Inwestycja w Elektrociepłowni Bydgoszcz I wpisuje się w realizację celu Grupy PGE, który zakłada 70 proc. udziału paliw niskoemisyjnych w produkowanej przez PGE Energia Ciepła energii do 2030 r. Priorytetem z perspektywy działalności naszej spółki jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła oraz dbanie o jakość powietrza w poszczególnych lokalizacjach".

Urządzeniami wytwórczymi w EC I, zlokalizowanej na bydgoskich Jachcicach są obecnie trzy węglowe kotły wodne, uruchamiane w okresie niskich temperatur oraz w czasie planowanego postoju całkowitego głównej jednostki wytwórczej przy ul. Energetycznej. Nowa kotłownia rezerwowo-szczytowa składać się będzie z czterech wodnych kotłów gazowych o mocy 9,5 MWt każdy. Jej zadaniem będzie produkcja ciepła na potrzeby ogrzewania i dostarczania ciepłej wody użytkowej dla części mieszkańców Bydgoszczy. Zastosowane urządzenia zapewnią wysoką sprawność przetwarzania energii paliwa w energię cieplną, przy zachowaniu wysokiej niezawodności i dyspozycyjności.

W ramach inwestycji powstanie również infrastruktura zewnętrzna, w skład której oprócz kotłów wchodzić będą między innymi: instalacja wody sieciowej wraz z pompownią, stacja przygotowania wody do instalacji wody sieciowej, a także układ dróg wewnętrznych i zagospodarowanie terenu. Wykonawcą inwestycji na terenie EC I jest Energotechnika - Energorozruch. Zakończenie realizacji planowane jest w pierwszej połowie 2023 roku.

Do PGE Energia Ciepła należą w Bydgoszczy EC I i EC II o łącznej mocy 564 MWt, dostarczającej około 4,6 mln GJ energii cieplnej rocznie do blisko 90 proc. mieszkańców miasta zasilanej z miejskiej sieci ciepłowniczej. PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada około 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni i sieci ciepłownicze o długości 678 km.