Bydgoszcz. Kto zajmie się wnętrzami Młynów Rothera?

2022-01-24 9:04
Młyny Rothera w Bydgoszczy
Autor: fot. Pit1233/Wikipedia

Bydgoszcz wybrała już wykonawcę pierwszej wystawy stałej. Będzie nosiła tytuł "Węzły". Ma się mieścić w Spichrzu Zbożowym.

Wartość projektu wynosi 4 miliony złotych. To wypełnienie treścią Parku Kultury. We wnętrzach Spichrza Zbożowego zobaczymy za kilka miesięcy ekspozycję nawiązującą bezpośrednio do Bydgoskiego Węzła Wodnego. Będzie to także metafora dla budowania więzi, relacji i funkcjonowania w sieci powiązań. Wystawa ma pokazać, jak rzeka warunkowała tożsamość miasta i jej mieszkańców kiedyś, a jak warunkuje ją dziś.

Wystawa "Węzły" ma być interaktywno-narracyjną opowieścią o związkach Bydgoszczy z Brdą i pozostałymi drogami wodnymi znajdującymi się w mieście - Kanałem Bydgoskim i Wisłą - od XIX wieku do czasów współczesnych. Według harmonogramu - pierwsze tak duże otwarcie Młynów dla mieszkańców i turystów odbędzie się we wrześniu. Przygotowaniem wystawy zajmie się firma Trias. Wcześniej pracowała między innymi w: Muzeum Piernika w Toruniu, Muzeum Schindlera czy na Rynku Podziemnym w Krakowie.