Na Prądach jest juz ulica Poli Negri

2021-12-20 7:34
Pola Negri
Autor: Russell Ball/Wikipedia

Tak zdecydowała bydgoska Rada Miasta. Imię znanej aktorki otrzyma ulica, przy której powstają domy jednorodzinne. Do tej pory była to część ulicy Teodora Ociepki.

Gwiazda kina tak naprawdę nazywała się Apolonia Chalupec. Urodziła się w 1896 roku w Lipnie. Jej ojciec był Słowakiem. W 1902 roku Pola wraz matką przeprowadziły się do Warszawy. W 1912 roku zadebiutowała w warszawskim Teatrze Małym. Szybko zdobyła dużą popularność. W 1914 roku, znane studio filmowe "Sfinks" zaproponowało jej współpracę. Debiutowała w filmie „Niewolnica zmysłów” . Wystąpiła także w innych polskich filmach jak „Żona”, „Studenci” czy „Bestia”. W 1917 wyjechała do Berlina, gdzie występowała u Maxa Reinhardta. Kontakt z reżyserem Ernstem Lubitschem okazał się przełomowy dla jej kariery.

Międzynarodową sławę Pola Negri zyskała po rolach w niemieckich filmach: "Oczy mumii", "Carmen", "Madame du Barry", "Sumurun". W 1923 przybyła do Hollywood i wystąpiła w kolejnych wielu produkcjach. W Stanach Zjednoczonych była uważana za jedną z największych gwiazd kina niemego. Podobnego sukcesu, z powodu silnego obcego akcentu i niskiego głosu, nie odniosła w filmach dźwiękowych. Powróciła zatem do Niemiec, gdzie kontynuowała karierę. Przed wybuchem II wojny światowej powróciła do Stanów Zjednoczonych. Po długiej przerwie, za namową przyjaciółki zagrała jeszcze w filmie „Księżycowe prządki”. Zmarła w 1987 roku w Teksasie.

Ma też bydgoski epizod. W 1920 roku Pola Negri zakupiła kamienicę przy ul. Zamoyskiego 8 w Bydgoszczy. Do 1922 była pod jej osobistym zarządem i w której mieszkała jej matka. Często ją odwiedzała. Życiem Poli Negri żywo interesowała się miejscowa prasa.. Na ścianie budynku jest tablica upamiętniająca Polę Negri.