Nowy gmach sądu w budowie

2017-03-10 9:02
sad
Autor: brak danych

Po zimowej przerwie wznowione zostały prace przy budowie nowego budynku Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Inwestycja przy Nowym Rynku jest warta 17 mln zł.

W latach 2014-15 opracowana została dokumentacja projektowa. W ubiegłym roku rozpoczęły się prace związane z rozbiórką starego magazynu, który kolidował z inwestycją oraz przygotowaniem wykopu niezbędnego do wykonania podziemnej części budynku. Dzięki sprzyjającej pogodzie wznowione zostały prace budowlane przy fundamentach. W podziemnej części budynku funkcjonować mają dwie kondygnacje przeznaczone na parkingi. Projekt zakłada wybudowanie nowego 6-kondygnacyjnego gmachu przy Nowym Rynku 12 wraz z zagospodarowaniem terenu. Działka liczy niespełna 800 metrów kwadratowych. Nowy budynek będzie w całości podpiwniczony, z dwiema kondygnacjami podziemnymi i czterema kondygnacjami nadziemnymi. W budynku zaprojektowano płaski dach. W środku urządzone zostaną sale sądowe wraz z przyległymi pomieszczeniami dla świadków i do narad, pomieszczenia administracji sądowej, pomieszczenia biurowe do pracy, węzły higieniczno-sanitarne i socjalne. Na elewacji zastosowane mają być kamienne okładziny (trawertyn i łupek) oraz barwiony tynk. Dominować ma kolor jasno-piaskowy oraz grafitowy. Koszt inwestycji szacowany jest na 17 mln zł. Inwestor zakłada zrealizowanie zadania w ciągu najbliższych 3 lat. Nowy gmach usprawni pracę sądu, który prowadzi coraz więcej spraw. Poprawi on też estetykę Nowego Rynku, który będzie miał uzupełnioną południową pierzeję. Wcześniej Sąd Okręgowy przeprowadził prace konserwatorskie przy elewacji sąsiedniego gmachu przy ul. Wały Jagiellońskie 2.

W najbliższych latach planowana jest także przebudowa fragmentu północnej jezdni Nowego Rynku i Wałów Jagiellońskich. Będzie to związane z budową buspasa w kierunku Zbożowego Rynku.