Pieszy to równoprawny uczestnik ruchu drogowego. Też chce być bezpieczny na drodze

2020-02-21 7:42
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: brak danych

Piesi należą do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zapewnienie im bezpieczeństwa należy do priorytetów bydgoskich policjantów. Stąd też liczne akcje i apele do kierowców o zwracanie uwagi i zwiększenie ostrożności podczas jazdy w rejonie przejść dla pieszych. Niestety, jak pokazują ostatnie dni, w dalszym ciągu dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych.

Jednym z nich jest sytuacja z ul. Wojska Polskiego, a Kombatantów w Bydgoszczy, gdzie znajduje się przejście dla pieszych wiodące przez trzy pasy ruchu. Na pierwszym pasie przed przejściem zatrzymuje się policyjny radiowóz, by umożliwić przejście pieszej idącej z dzieckiem w wózku. Na pasie obok robi to również inny kierowca. Natomiast lekceważy sytuację i łamie przepisy ruchu drogowego kobieta kierująca skodą, która nie ustępuje pierwszeństwa pieszej na przejściu dla pieszych. Na szczęście nikomu nic się nie stało, natomiast kierująca musiała liczyć się z natychmiastową reakcją policjantów, którzy przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych kilkanaście metrów dalej zatrzymali kobietę. Za popełnione wykroczenie ukarana została dwustuzłotowym mandatem i otrzymała 10 punktów karnych. Niestety były też dwa zdarzenia z udziałem pieszych, którym kierowcy nie ustąpili pierwszeństwa i doprowadzili do ich potrącenia, a w konsekwencji spowodowania obrażeń.

Do pierwszego z wypadków doszło 19.02.2020 o godzinie 11:35 przy ul. Stawowej w Bydgoszczy. Tam kierujący skodą 50-latek nie ustąpił pierwszeństwa pieszej znajdującej się na oznakowanym przejściu dla pieszych i ją potrącił. 64-latka z urazem ciała została zabrana do szpitala. Kilka godzin później, o 17:50, analogiczna sytuacja ma miejsce na ulicy Chołoniewskiego w Bydgoszczy. Kierujący bmw 20-latek potrącił przechodzącą prawidłowo przez przejście dla pieszych 39-latkę. Również ona z urazami trafiła do szpitala.

W obu przypadkach kierowcy odpowiedzą przed sądem za spowodowanie wypadku. Za tego typu przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Oprócz przestrzegania przepisów ruchu drogowego ważne jest także wzajemne zrozumienie i poszanowanie wszystkich grup uczestników ruchu drogowego. Każdy z nas ma prawo do znajdowania się na drodze, poruszania się po niej, a przede wszystkich każdy z nas ma prawo do bycia na tej drodze bezpiecznym.