Podziel się książkami z seniorami

2020-04-28 23:13
Urząd Marszałkowski
Autor: brak danych

Osoby starsze dotkliwie odczuwają skutki zawieszenia działalności instytucji kultury, w tym bibliotek. Aby umożliwić im dalsze obcowanie z literaturą i umilić czas spędzony w domu, zbierane są dla nich książki. Wszystkich, którzy chcą wesprzeć naszą akcję i podzielić się ciekawymi pozycjami, zachęcamy do przejrzenia swoich biblioteczek.

Publikacje można zostawiać w oznakowanych pojemnikach, które znajdują się przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz przed przedstawicielstwami urzędu w: Bydgoszczy, Włocławku, Inowrocławiu i Grudziądzu. Do tej pory zebrano kilka kartonów książek, które po przejściu specjalnej procedury bezpieczeństwa, systematycznie przekazywane są seniorom.

- To właśnie osoby starsze, przedstawiciele pokoleń, które generalnie dużo czytają, szczególnie dotkliwie odczuwają brak dostępu do publicznych księgozbiorów. Jestem zadowolony, że nasza inicjatywa została tak dobrze przyjęta zarówno przez seniorów, jak i darczyńców, którzy chętnie dzielą się zawartością biblioteczek i regałów. Zachęcam do włączenia się do akcji - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Zebrano już kilka kartonów publikacji, które mogą zaspokoić różne zainteresowania i gusty literackie. Pierwsza partia trafiła do osiemdziesięciorga starszych osób, podopiecznych powstałych ze wsparciem z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego dziennych domów opieki w Górznie (powiat brodnicki) i Przysieku (powiat toruński). Obecnie przygotowywane są książki, które trafią do domów kombatantów w regionie. Specjalnie oznakowane kartony, w których można zostawiać publikacje, znajdują się przed gmachem głównym Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przy placu Teatralnym 2 i przed biurowcem przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 73 oraz przed przedstawicielstwami: - w Bydgoszczy przy ulicy Jagiellońskiej 9, - we Włocławku przy ulicy Bechiego 2, - w Inowrocławiu przy Alei Niepodległości 4, - w Grudziądzu przy ulicy Waryńskiego 4. Książki można przekazać także poza godzinami pracy przedstawicielstw, wówczas moża je zostawiać w torbach i umieszczać na bramce wejściowej. W celu zachowania najwyższych środków ostrożności książki odbywają dwutygodniową kwarantannę i są dezynfekowane za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Następnie zamykane są w kontenerach. Pod wskazane adresy dostarczają je żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy docierają do seniorów przy okazji dowożenia im bezpłatnych posiłków. W kolejnym etapie książki przekazane zostaną samorządom lokalnym, które zajmą się ich rozdystrybuowaniem na swoich terenach.