Rusza Bydgoski Trójkąt Literacki

2022-06-06 6:17
Biblioteka
Autor: fot. Free-Photos/Pixabay

Festiwal potrwa od dziś (6.06) do piątku (10.06). Na finał - poznamy zdobywcę Bydgoskiej Literackiej Nagrody Roku "Strzała Łuczniczki". Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Festiwal wraca do przestrzeni miasta po kilkuletniej przerwie. To po licznych głosach zarówno odbiorców, jak i twórców literatury. Wojewódzka Biblioteka Publiczna podjęła się tego wyzwania. Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest Miasto, rozumiane nie tylko jako ośrodek skupiający rozmaite myśli, emocje, dążenia i realizacje, ale także jako metafora opowieści, która może być stymulująca i przytłaczająca. Zawsze jest jednak dynamiczna i pozostaje w ciągłym ruchu.

Organizatorzy zaplanowali mnóstwo wydarzeń w różnych punktach miasta. Przeważającą część programu stanowią spotkania autorskie z wybranymi twórcami. W Bibliotece Głównej na Starym Rynku, w filiach bibliotecznych, w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, w Izbie Adama Grzymały-Siedleckiego pojawi się okazja do rozmowy z artystami, do twórczej aktywności na warsztatach, do percepcji dzieł nie tylko literackich, do wymiany myśli, do refleksji nad kondycją literatury i sztuki w ogóle. Czytelnicy będą mieli okazję porozmawiać z plejadą gwiazd: Anną Mochalską, Heleną Skonieczką, Karoliną Sałdecką, Bartłomiejem Siwcem, Dariuszem Tomaszem Lebiodą, Markiem Siwcem, Stefanem Pastuszewskim, Tadeuszem Oszubskim, Wiktorem Żwikiewiczem, Wojciechem Banachem i Zdzisławem Prussem. W Bibliotece Głównej przewidziano debatę dotyczącą obecnego stanu literatury w regionie z udziałem uznanych specjalistów.

Będą też warsztaty teatralne z aktorami Teatru Polskiego. Do twórczego pisania organizatorzy będą zachęcać młodzież pod czujnym okiem Aliny Rzepeckiej. Miłośnicy nietuzinkowego kina będą mogli wybrać się na niezwykły, oniryczny spacer po Mieście Marcina Sautera. Pojawią się także muzyczne aspekty literatury na koncertach. Wydarzeniom towarzyszyć będzie kiermasz wydawnictw.