Stała Wystawa Solnictwa znów będzie otwarta

2021-12-01 8:40
Otwarice wystawy
Autor: Urząd Miasta w Inowrocławiu

Uroczyste przekazanie odnowionej ekspozycji zaplanowano na 4 grudnia. To Barbórka, czyli święto wszystkich górników. Co się zmieniło?

Wystawa znajduje się w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu. Inaugurację uświetnią brzmienia instrumentów górniczej orkiestry, która wystąpi z koncertem barbórkowym o godzinie 12:00. Bezpłatne wejściówki na ten koncert można odbierać w Kujawskim Centrum Kultury i w Informacji Turystyczno-Kulturalnej od wczoraj (30.11). Zaplanowano: bezpłatne zwiedzanie wystawy oraz darmowe warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Będzie można wykonać samodzielnie czapkę górniczą.

Stała Wystawa Solnictwa zyskała nowy wygląd dzięki współpracy Powiatu Inowrocławskiego i Miasta Inowrocławia. Eksponaty wystawy "Kopalnia Soli Solno" zostały przeniesione z pomieszczeń powiatowego Muzeum imienia Jana Kasprowicza. Dzięki temu zgromadzono pamiątki w jednym miejscu. Wśród kopalnianych pamiątek znajdują się między innymi: wózek szybowy drewniany, wózek transportowy na szynach z obrotnicą, drabina z naciekiem solnym, lampki górnicze, kolekcja kufli, rzeźby solne, bryły soli z kopalni w Inowrocławiu oraz wiele innych urządzeń i narzędzi.