Strażacy z Bydgoszczy dostaną nowy wóz i sprzęt

2022-04-08 7:37
Straż Pożarna
Autor: arembowski/Pixabay

Trafią do OSP Bydgoszcz-Fordon. To dzięki mieszkańcom. Na takie zakupy zagłosowali w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim.

Ochotnicza Straż Pożarna w Fordonie funkcjonowała od 1859 roku. W 1983 oka została rozwiązana, ale wznowiła działalność w 2018 roku. W czasie ostatniej edycji BBO strażackie projekty związane z zakupem samochodu i sprzętu zdobyły po raz kolejny bardzo dużą liczbę głosów zarówno w Fordonie, gdzie strażacy mają swoją siedzibę, jak i w kategorii zadań ponadosiedlowych. Warto podkreślić, że ochotnicy z Fordonu biorą udział w akacjach na różnych osiedlach. Pomagają gasić pożary, usuwać skutki wichur, ratują poszkodowanych w wypadkach, zabezpieczają ważne wydarzenia.

Miasto ogłosiło już przetarg na dostarczenie wozu ratowniczo-gaśniczego. Ma być to pojazd z wyposażeniem, które umożliwi prowadzenie sprawnych działań ratowniczych. W kabinie będzie mogło na akcję ruszyć 6 strażaków. Będą tam też uniwersalne uchwyty na aparaty oddechowe pasujące do butli stalowych i kompozytowych umieszczone w oparciach tylnych siedzeń. Pojazd musi być też wyposażony w urządzenie sygnalizacyjno-ostrzegawcze i hak holowniczy.

Część ratowniczo-gaśnicza będzie wyposażona w skrytki zamykane żaluzjami, oświetlenie pola pracy, półki sprzętowe, zbiornik wody o pojemności min. 2500 litrów i zbiornik środka pianotwórczego. Dach zabudowy będzie posiadał formę podestu roboczego. Na dachu zamontowane musi być też działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności. Pojazd dysponować będzie też linią szybkiego natarcia o długości węża minimum 40 metrów, wysuwanym masztem oświetleniowy oraz system zraszającym zamontowanym pod poziomem zabudowy. Pojazd musi być wyprodukowany nie później niż w 2010 roku.

Bydgoszcz zamawia też urządzenie gaśniczo-tnące To specjalistyczny sprzęt umożliwiający strażakom bezpieczne wykonywanie zadań. Umożliwia skuteczne przebijanie się przez ściany, gaszenie pożarów parą wodną i minimalizujący konieczność zalewania wodą. Nowym wozem i sprzętem strażacy powinni dysponować w ciągu 3 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.