Surowce wtórne będą odzyskiwane jeszcze skuteczniej

2022-03-25 7:43
Wywóz śmieci
Autor: brak danych

Bydgoszcz planuje modernizację i rozbudowę Stacji Segregacji Odpadów w miejskiej spółce ProNatura. Miasto dostało na ten cel duże pieniądze z Unii Europejskiej. Pozwoli to na większą automatyzację procesu segregacji śmieci.

Umowa na projekt i budowę hali sortowni śmieci wraz z infrastrukturą towarzyszącą została podpisana na początku marca. Prace mają kosztować niemal 35 milionów złotych. Zakończenie prac budowlanych przewidywane jest na pierwszy kwartał 2023 roku. Po wybudowaniu hali zostanie ona wyposażona w nowoczesną linię technologiczną. To z kolei kosztować ma aż 55 milionów złotych. Wszystko dlatego, że segregacja odpadów nie kończy się na ich podzieleniu na plastik, metal, papier i szkło. Śmieciarki odbierając odpady przewożą je do obiektów, które są odpowiedzialne za prawidłową segregację, tak aby mogły one trafić do ponownego wykorzystania.

Miejska spółka ProNatura od kilku lat konsekwentnie modernizuje takie obiekty. Wkrótce Stacja Segregacji Odpadów będzie w stanie zapewnić odzysk między innymi: papieru, kartonu, plastiku PET, tetrapaków, folii oraz metali. Wartość dotacji na projekt wynosi 41 milionów złotych. Nowoczesne urządzenia dostosowane do obowiązujących przepisów i norm zwiększą szanse na osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu oraz przygotowania do ponownego użycia odpadów surowcowych w latach następnych.