Teatr Polski w Bydgoszczy – nowe otwarcie

2017-09-08 8:20
teatr
Autor: brak danych

„Beksiński. Portret podwójny”, „Komedia omyłek”, „Balladyna”, „Maria Antonina” i „Kopciuszek” – to tylko niektóre premiery zaplanowane na nadchodzące miesiące w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W październiku odbędzie się z kolei Festiwal Prapremier, a na nim – najciekawsze spektakle minionego sezonu artystycznego z teatrów z całej Polski.

Łukasz Gajdzis, który objął funkcję dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy z początkiem września tego roku, zaprezentował na konferencji prasowej plany na nadchodzący sezon artystyczny. Nowy dyrektor stawia przede wszystkim na różnorodność repertuaru. Idea teatru publicznego wyraża się przede wszystkim w swobodnym dostępie każdego widza do teatru, a szeroki wybór spektakli powinien uwzględniać rozmaite potrzeby, preferencje i predyspozycje odbiorcze – czytamy w materiałach TPB.

Pierwszą premierą sezonu artystycznego 2017/2018 będzie spektakl Michała Siegoczyńskiego Beksińscy. Portret podwójny na podstawie książki Magdaleny Grzebałkowskiej. Pod koniec tego roku planowane jest wystawienie klasyki w wydaniu komediowym : Jean – Philippe Soleria wyreżyseruje Komedię omyłek W. Szekspira.

Rok 2018 zapowiada się pięcioma premierami. W lutym na Dużej Scenie Wojciech Faruga wyreżyseruje spektakl pt. Maria Antonina, który będzie już trzecim przedstawienie tego reżysera na bydgoskiej scenie. W połowie marca widzowie zobaczą Balladynę w reżyserii cenionej scenografki, Justyny Łagowskiej.

W Międzynarodowy Dzień teatru (27 marca) TPB zaprezentuje spektakl dla najmłodszych widzów – bajkę autorstwa Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty. Z kolei w czerwcu odbędzie się premiera Kopciuszka Joela Pommerata w reżyserii Łukasza Gajdzisa.

Zakończenie sezonu 2017/2018 będzie równocześnie rozpoczęciem cyklu Biała Karta, który będzie umożliwiał debiutującym reżyserom zaistnienie na bydgoskiej scenie. Pierwsza zaproszoną artystką będzie Dorota Androsz, która w czerwcu wyreżyseruje spektakl pt. Koniec miłości autorstwa Pascala Ramberta.

W październiku odbędzie się Festiwal Prapremier – w tym roku impreza odbędzie się pod hasłem Premiery Nie/Chciane. Na deskach bydgoskiego teatru widzowie zobaczą najciekawsze przedstawienia z teatrów z całej Polski., m. in. Kopciuszek w reżyserii Anny Smolar z Narodowego Starego Teatru w Krakowie,, Wściekłość Elfride Jelinek w reżyserii Mai Kleczewskiej (teatr Powszechny z Warszawie), a także Wesele w reżyserii Jana Klaty (Narodowy Teatr Stary w Krakowie). Na Bydgoskie Prapremiery zaproszono także Teatr Tańca Caro ze spektaklem Archipelag czy artystów z kieleckiego teatru ze spektaklem Harper.

Nie zabraknie też spektaklu dla najmłodszych widzów – Nowy teatr z Warszawy zaprezentuje Elementarz na podstawie kultowego wydania autorstwa Mariana Falskiego w reżyserii jednego z najlepszych i najciekawszych reżyserów polskich – Michała Zadary.

Tegoroczne Prapremiery odbędą się w dniach 13-22 października. Szczegółowy program i informacje o biletach i karnetach , a także repertuar na nadchodzące miesiące na stronie WWW.teatrpolski.pl.

Źródło: www.bydgoszcz.pl