Tramwaj z Bydgoszczy na kartkach i znaczkach

2022-04-11 8:30
Znaczek z bydgoskim tramwajem
Autor: Poczta Polska

Mowa o prototypie pierwszego polskiego tramwaju przegubowego. Ten powstał właśnie w naszym mieście. Skonstruowali go pracownicy ówczesnego MPK.

Trójczłonowy tramwaj dla torów o prześwicie 1000 mm powstał w 1962 roku. Został opracowany przez zespół pracowników bydgoskiego MPK z dyrektorem inżynierem Przemysławem Borutą na czele. Zbudowano go z dwóch pojedynczych wagonów, które uległy wypadkowi i musiały zostać wycofane z ruchu. Dzięki temu powstała konstrukcja o długości 21 metrów i 39 centymetrów. Tramwaj miał dwa silniki o mocy 60 kW. Mógł poruszać się z prędkością maksymalna 55 kilometrów na godzinę.

Pojazd mógł jednocześnie zabrać aż 200 osób, z czego 37 na miejscach siedzących. Użytkowany był w Bydgoszczy przez 12 lat. W tym roku przypada 60. rocznica jego budowy. Z inicjatywy stowarzyszenia Nowy Bursztynowy Szlak, Poczta Polska wprowadzi do obiegu specjalną serię znaczków oraz kart pocztowych. Do kupienia będą od 19 kwietnia - dokładnie w 676. rocznicę nadania Bydgoszczy praw miejskich. Zaprojektował je Waldemar Kawiński. Wyjątkowa bydgoska kartka zostanie wydrukowana w nakładzie 500 sztuk.