Trwają największe ćwiczenia taktyczne NATO w tym roku

2021-11-25 6:43
Wojsko
Autor: pixabay.com

To pod kryptonimem STEADFAST LEDA. Koordynuje je Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy. Poprzedziły je przygotowania, które trwały 1,5 roku.

W szkoleniu bierze udział prawie 4 tysiące uczestników, reprezentujących państwa NATO oraz Partnerstwa dla Pokoju. Ćwiczą w wielu lokalizacjach, w tym w Grecji, Hiszpanii, Niemczech i Polsce. Personel kontrolujący ćwiczenia prowadzi i kieruje działaniami z Bydgoszczy. Punktem kulminacyjnym 10-dniowego ćwiczenia będzie ocena gotowości bojowej hiszpańskiego korpusu sojuszniczego jako dowództwa korpusu bojowego.

STEADFAST LEDA 2021 to wspomagane komputerowo ćwiczenie dowódczo-sztabowe, skupiające się na działaniach lądowych. Zostały zaplanowane przez Naczelne Dowództwo Sił Sojuszniczych w Europie. Scenariusz ćwiczenia oparty jest na artykule 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, odnosi się zatem do kolektywnej obrony państw NATO. Obejmuje szeroki zakres operacji w wielu obszarach, także tych, które są wyzwaniami XXI wieku – kosmicznym i cybernetycznym, jak również działania hybrydowe.