"Utracone oblicza" do obejrzenia w Inowrocławiu

2022-07-07 6:56
Biblioteka Miejska imienia Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
Autor: Biblioteka Miejska imienia Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

To wizerunki obrazów – portretów, które w czasie II wojny światowej zaginęły z polskich muzeów i kolekcji. Można je oglądać w Saloniku Literacko-Artystycznym Biblioteki Miejskiej imienia Jana Kasprowicza. Wystawa została przygotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ekspozycja wcześniej była prezentowana w Warszawie w Łazienkach Królewskich oraz na ogrodzeniu Stadionu PGE Narodowego, a także w Muzeum Miasta Jaworzna i Muzeum Okręgowym w Koninie. Jak podaje resort: "wystawa przypomina, że podczas II wojny światowej wiele dzieł sztuki, cennych archiwaliów i woluminów zostało zagrabionych lub zniszczonych. Szacuje się, że Polska w wyniku II wojny światowej utraciła ponad pół miliona obiektów. Mimo trwających poszukiwań, ogromnej liczby z nich ciągle nie udało się odnaleźć. +Utracone oblicza+ pokazują tylko cząstkę polskich strat wojennych. Są to wybrane portrety autorstwa wybitnych artystów – Aleksandra Gierymskiego, Konrada Krzyżanowskiego, Annibale Carracciego czy Lovisa Corintha oraz dzieła mniej znanych twórców".

Przed wojną obrazy te znajdowały się w największych polskich kolekcjach. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nieustannie próbuje odnaleźć i przywrócić macierzystym zbiorom zaginione dzieła sztuki. Od 2016 roku odzyskało już ponad 600 obiektów, wśród których są obrazy, rysunki, rzeźby, zabytki archeologiczne czy okazy zoologiczne.