Wojewoda kujawsko-pomorski zachęca do udziału w akcji "Szkoła Pamięta"

2022-10-25 7:51
Szkoła Pamięta
Autor: Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

To czwarta edycja akcji, która ma upamiętniać ważne rocznice, wydarzenia i postacie historyczne. W jej ramach placówki edukacyjne dzielą się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach. Termin zgłoszeń mija w czwartek (27.10).

Wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które chcą wziąć udział w akcji muszą wypełnieć ankietę internetową. Trzeba to zrobić do czwartku (27.10). Finał akcji zaś będzie w piątek (28.10). Każda szkoła, która zgłosi chęć udziału, będzie mogła pobrać specjalny logotyp, a po zakończeniu przedsięwzięcia otrzyma pamiątkowy dyplom od Ministra Edukacji i Nauki.

W ramach akcji – szkoły, przedszkola i placówki oświatowe mogą realizować różne działania. To między innymi: odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii, uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów w okolicy, przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub postaci ważnej dla historii, przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych, odszukanie pamiątek rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ich temat, zorganizowanie wycieczki patriotycznej, spotkanie z osobą popularyzującą historię danego regionu, opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych, np. prezentacja dotycząca jakiejś postaci lub rocznicy historycznej czy wsparcie organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą, w tym opiekujących się miejscami pamięci poza granicami naszego kraju.

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.