Wpływ pandemii na nasze wydatki

2020-05-20 22:45
pixabay
Autor: brak danych

Dwóch na pięciu Polaków ogranicza wydawanie pieniędzy podczas pandemii. Jak wynika z raportu firmy Biostat "Zachowania konsumentów podczas pandemii SARS-CoV-2", gospodarstwa domowe zaciskają pasa, ale czekają na dostęp do usług

Już sześciu na dziesięciu Polaków odczuło pogorszenie sytuacji finansowej swojego gospodarstwa domowego w efekcie ograniczeń podczas pandemii. – mówi Rafał Piszczek, prezes Biostat.

Jak mówi Diana Borowiecka ekspert rejestru dłużników BIG InfoMonitor, nowe realia zmieniły nawyki konsumentów i coraz więcej osób rozważniej podchodzi do wydawania pieniędzy. Wielu z nas w odruchu paniki czy też owczego pędu biegało w ostatnim czasie po sklepach wykupując dobra pierwszej potrzeby (np. papier toaletowy). Efektem tego zrywu zakupowego (na szczęście przejściowym) były m.in. dawno już niewidziane w Polsce puste półki w wielu sklepach. Jak mówi dr Kamila Komorowska psycholog, czas pandemii pokazał, że niewielu z nas posiada wystarczające zasoby które pozwoliłyby nam przetrwać w momencie np. utraty pracy. Blokada, którą wirus zaraził gospodarkę, a także dużo czasu spędzanego w domu, bardzo szybko zaczęły zmieniać nawyki zakupowe Polaków i ich nastawienie do wydatków. Tym bardziej, że przy zamkniętych sklepach ograniczyły się mocno możliwości. Jak pokazują dane GUS, w marcu sprzedaż detaliczna spadła w ujęciu rocznym o 9 proc. Najbardziej na pandemii ucierpiał handel odzieżą i obuwiem, a kryzysowi nie poddały się jedynie dwie kategorie: farmaceutyki i kosmetyki oraz żywność, które odnotowały wzrosty sprzedaży.

Materiał Julii Bednarek