Zbliżają się Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowych Oko Nigdy Nie Śpi

2022-06-29 7:50
Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowych Oko Nigdy Nie Śpi 2022
Autor: Urząd Miasta w Bydgoszczy

Tematem przewodnim jest w tym roku... czwarta natura. Wydarzenie zainauguruje instalacja Joanny Rajkowskiej Rhizopolis. Wernisaż wystawy 7 lipca w Galerii Miejskiej bwa.

Czwarta natura to ustanowienie nowej relacji człowieka z naturą, które staje się jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Jak co roku temat będą badać znakomici, polscy i zagraniczni, artyści wizualni. Festiwal potrwa od 7 do 10 lipca. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w bwa, Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku i Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Rhizopolis to miasto korzeni utworzone, zgodnie z ideą Joanny Rajkowskiej, pod powierzchnią lasu, przez uciekinierów z powierzchni Ziemi. To również scenografia futurystycznego filmu, który wprowadza nas w świat hipotetycznej przyszłości człowieka, po spodziewanej wielkiej katastrofie kończącej trwającą obecnie epokę antropocenu. Scenariusz nakreślony przez artystkę to propozycja radykalnej zależności, w której zdominowana dotychczas przez człowieka przyroda okazuje się być w swym niewzruszonym trwaniu ratunkiem, dostarczając tego, co niezbędne dla podtrzymania ludzkiego życia.

Jeżdżąc w miejsca wyrębów, artystka obserwowała, jak człowiek stopniowo pozbawia Ziemię jej najbardziej życiodajnej warstwy. Traumatyczny widok ogromnych powierzchni pokrytych korzeniami martwych drzew stał się bezpośrednim impulsem do powstania Rhizopolis. Instalacja Rajkowskiej daje szansę na zbliżenie się — poprzez doświadczenie ciała — do tajemniczego, cichego podziemnego świata, do życia korzeni drzew. Żadne drzewo nie zostało ścięte na potrzeby Rhizopolis. Użyte w projekcie karpy zostały uratowane przed zrębkowaniem i spaleniem w piecach.