Awaria systemu na UG: Kandydaci otrzymali błędne informacje o przyjęciu na studia

2022-07-19 17:37
Awaria systemu na UG: Kandydaci otrzymali błędne informacje o przyjęciu na studia
Autor: pixabay.com

Około 400 osób, ubiegających się o miejsce na Uniwersytecie Gdańskim, otrzymało błędne informacje o tym, że zostali przyjęci na studia mimo uzyskania niewystarczającej liczby punktów.

Uniwersytet Gdański we wtorkowym komunikacie poinformował, że w dniu ogłoszenia list na studia, czyli w poniedziałek po południu, doszło do poważnej awarii systemu informatycznego.

"W jej wyniku kandydaci znajdujący się poza limitem miejsc, otrzymali błędną informację o tym, że wstępnie zakwalifikowali się na przyjęty kierunek mimo uzyskania niewystarczającej liczby punktów" - tłumaczyła rzeczniczka uczelni Magdalena Nieczuja - Goniszewska.

Dodała, że sytuacja dotyczy ok. 400 osób, które składały dokumenty na historię sztuki, modelowanie matematyczne i analizę danych, gospodarkę przestrzenną, pedagogikę specjalną, geografię, geologię, gospodarkę wodną i ochronę zasobów wód, hydrografię morską oraz oceanografię.

Wskazała, że do tych kandydatów zostały wysłane dwa maile. "W pierwszym poinformowaliśmy kandydatów, ile otrzymali punktów i jakie są limity na danym kierunku, natomiast w drugim mailu, że są wstępnie zakwalifikowali, a powinni otrzymać informację, że nie zostali zakwalifikowani" - przekazała Nieczuja-Goniszewska.

Uczelnia wskazuje, że doszło do awarii systemu informatycznego. "System przed rekrutacją był kilkukrotnie sprawdzany i testowany. Testy wypadły pomyślnie. A jednak w momencie publikowania list przez komisje wydziałowe, wygenerowane zostały błędne komunikaty" - podkreśliła rzeczniczka uczelni.

Aktualnie trwa powiadamianie kandydatów, którzy otrzymali informację zawierającą błędny zapis o zakwalifikowaniu się na studia. "Wysyłamy zarówno email, jak i sms o konieczności ponownego sprawdzenia list" - tłumaczyła Nieczuja-Goniszewska.

Dodała, że władze uczelni wyrażają ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. "Zdajemy sobie sprawę z rozczarowania, jakiego mogli doświadczyć kandydaci na studia. Zaproponowaliśmy im zwrot opłaty rekrutacyjnej lub przeniesienie jej na inne kierunki w ramach trwającej rekrutacji" - podsumowała.