Ceny biletów w trójmieście wzrosną.

2022-04-08 15:43
zdjęcie przykładowe
Autor: Dominik Paszliński/Gdańsk.pl

Mieszkańcy Trójmiasta muszą przygotować się na wzrost cen biletów w komunikacji miejskiej. Zmienią się również rodzaje biletów, które będzie można kupić. Jak dużo wzrosną ceny? Z czego to wynika?

W Trójmieście zmienia się jakość podróżowania komunikacją miejską. W miastach pojawiają się nowe, niskoemisyjne autobusy. Przybywa też nowoczesnych tramwajów. Niedługo zmienią się również ceny biletów. Powodów jest wiele, jednym z nich było zmniejszenie liczby pasażerów komunikacji miejskiej. Wpływ na to miała m.in pandemia.

Miasta z własnych budżetów dokładają pieniądze do funkcjonowania komunikacji miejskiej. I tak na przykład miasto Gdańsk pokrywa około 75% kosztów, w Gdyni jest to 73%. Podwyżka cen biletów mogą pomóc w zmniejszeniu kosztów ponoszonych przez miasta.

Na wzrost cen biletów wpływ ma również sytuacja polityczna i gospodarcza. Chodzi tu o inflację i rosnące ceny paliw. Wojna w Ukrainie również ma na to wpływ. Sytuacji nie poprawia fakt, że nie wiadomo kiedy się skończy

Zmienione zostaną również rodzaje biletów. Godzinne i jednoprzejazdowe zostaną zastąpione biletem czasowym - 75 - minutowym, który będzie kosztować 4,80. W górę idą też ceny biletów miesięcznych. Imienny w Gdyni kosztować będzie 94 złote. W Gdańsku za taki bilet zapłacimy już 109 zł.

Nowe ceny biletów wejdą w życie z początkiem czerwca

Listen to "Zmiany cen biletów w Trójmieście." on Spreaker.