Ciepło oficjalnie łączy Redę z Gdynią i Rumią

2023-02-16 15:39
zdjęcie przykładowe
Autor: KF

Sieć ciepłownicza w Redzie połączyła się z tą, która dostarcza ciepło do Gdyni i Redy. Jest to wielki krok zarówno w stronę rozwoju zielonych źródeł ciepła jak i oszczędności.

Plany dostarczania ciepła do Redy przez spółkę OPEC z Gdyni powstały już kilka lat temu. Z różnych względów były jednak odwlekane. Sytuacja gospodarcza związana z wzrostem cen surowców energetycznych oraz uprawnień do emisji CO2 tylko przyspieszyła starania o przyłączenie do gdyńskiej sieci.

Budowa sieci ciepłowniczej w Redzie była nastawiona na podłączenie jej w przyszłości do rur należących do OPECU. Jak mówi Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy, sprawnie przeprowadzone przyłączenie to wynik lat ciężkiej pracy. Aby połączyć oba miasta wystarczyło dobudować niecałe 400 metrów sieci.

Podłączenie Redzkiej sieci Ciepłowniczej do tej Gdyńskiej przyniesie korzyści zarówno mieszkańcom jak i przedsiębiorstwom. Jest to rozwiązanie dużo bardziej ekologiczne, bo zmniejsza ślad węglowy. Pozwoli też zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Inicjatywa jest sporym krokiem naprzód, ponieważ pozwoli na dalsze działania związane z promowaniem i wykorzystywaniem zielonych źródeł ciepła. Prace związane z połączeniem redzkiej i gdyńskiej sieci ciepłowniczej zostały sfinansowane z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Jej wysokość to około dwa miliony trzysta tysięcy złotych

Listen to "Ciepło oficjalnie łączy Redę z Gdynią i Rumią" on Spreaker.