Ćwiczenia przeciwpowodziowe w Gdańsku

2022-04-21 15:01
Ćwiczenia przeciwpowodziowe w Gdańsku
Autor: Kacper Frąckowiak

W Gdańsku odbyły się kolejne ćwiczenia przeciwpowodziowe. Brały w nich udział m.in. miejskie służby ale też przedstawiciele ościennych gmin. Sprawdziliśmy to, jakie schematy ćwiczono i jak układa się worki z piaskiem.

Ćwiczenia przeciwpowodziowe odbywają się co roku od czterech lat. Służby ćwiczą schematy najczęstszych zdarzeń jakie mają miejsce w czasie powodzi. Chodzi między innymi o awaryjne podłączenia agregatów, czy układanie worków z piaskiem okazuje się że można popełnić przy tym wiele błędów, między innymi źle wypełniając worki czy nieodpowiednio je układać.

Pracownicy Gdańskich wód ćwiczyli również układanie gumowych rękawów przeciwpowodziowych i plastikowych zapór. Infrastruktura przeciwpowodziowa często nie wystarcza, bo każdy wał czy zbiornik retencyjny wytrzyma napór określonej ilości wody. Każdy ze schematów należy przećwiczyć do perfekcji.

W Gdańsku działa również system monitorowania stanów wody. W mieście jest ponad sto punktów, a dodatkowo w Gdyni, Sopocie i Wejherowie jest 15 deszczomierzy. Dzięki temu służby dokładnie wiedzą gdzie woda przekracza określony poziom.

W ćwiczeniach brali udział również przedstawiciele ościennych gmin.

Ćwiczenia odbywają się w kwietniu, bo wydłużył się sezon opadowy. Trwa od maja do końca października.

Listen to "Ćwiczenia przeciwpowodziowe w Gdańsku" on Spreaker.