Czy sesja w komorze hiperbarycznej jest bezpieczna dla naszego zdrowia?

2022-01-18 18:00
zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay.com

Czas pandemii wpłynął na zainteresowanie zabiegami w komorach hiperbarycznych, jak i samą tlenoterapią. Jeżeli nie ma ku temu wskazań medycznych, warto zastanowić się nad zasadnością zabiegu w komorze hiperbarycznej. Może się on negatywnie odbić na naszym zdrowiu.

Sytuacja pandemiczna w wielu z nas wywołała większą chęć zadbania o swoje zdrowie. Jednym z innowacyjnych, coraz bardziej popularnych sposobów są zabiegi w komorze hiperbarycznej. To urządzenie, które podwyższa ciśnienie od 1.4 do 3 atmosfer. Co to oznacza? - że wytwarzane jest ciśnienie o 1.4 do 3 razy wyższe, niż to, z którym mamy do czynienia na co dzień.

Gabinety oferujące takie usługi wskazują wiele zalet takich sesji: poprawa stanu skóry, wspieranie układu krwionośnego, poprawa kondycji i wydajności przy treningach sportowych a nawet poprawa stanu zdrowia po przebyciu zakażenia COVID - 19. W czasie takie zabiegu, do organizmu dostarczany jest tlen hiperbaryczny, który nie tylko dostaje się przez nasze płuca i wchodzi do naszego krwioobiegu, ale jest także rozpuszczany przez osocze. Cały zabieg, łącznie z przygotowaniem do przebywania w warunkach tak wysokiego ciśnienia oraz przystosowywaniem organizmu po zabiegu, trwa od 90 do 110 minut.

Czas pandemii wpłynął na zainteresowanie zabiegami w komorach hiperbarycznych, jak i samą tlenoterapią. Czy rzeczywiście sesja w komorze hiperbarycznej jest bezpieczna dla naszego zdrowia? Na razie nie ma badań naukowych, które jednoznacznie wskazywałyby na dobroczynne działanie zabiegów w komorach hiperbarycznych po przebyciu COVID - 19. Ich wyniki mają się ukazać w ciągu kilku miesięcy. Zabieg w komorze hiperbarycznej, będzie bezpieczny dla organizmu, jeżeli mamy do niego wskazania lekarskie. Powinien się on odbyć po wcześniejszej konsultacji z lekarzem specjalistą. Zabiegi polecane są osobom z tzw. trudno gojącymi się ranami, m.in. przypadek stopy cukrzycowej, przy uszkodzeniach powstałych w wyniku naświetlania, przy nagłej głuchocie lub w przypadkach zatrucia tlenkiem węgla, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Po konsultacji ze specjalistą, przy skierowaniu, zabieg ten w Polsce jest w pełni refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jeżeli nie ma ku temu wskazań medycznych, warto zastanowić się nad zasadnością zabiegu w komorze hiperbarycznej. Może się on negatywnie odbić na naszym zdrowiu. Chodzi tu przede wszystkim o stres oksydacyjny, czyli stan, kiedy mechanizmy naszego organizmu nie są w stanie przyjąć dostarczanego tlenu. W takich przypadkach, może on toksycznie wpłynąć na nasze narządy - w pierwszej kolejności na płuca - a jego lecznicze działanie spada wtedy do zera.

Żyjemy w czasach, kiedy zdrowie stawiamy ponad wszystko. Szukając rozwiązań, jak polepszyć jego stan, zastanówmy się, czy prędzej sobie nie zaszkodzimy.

Listen to "Czy zabiegi w komorze hiperbarycznej są bezpieczne dla naszego organizmu?" on Spreaker.