Dęby upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej

2023-04-13 15:56
Infografika
Autor: Muzeum II WŚ w Gdańsku

W związku z obchodami Dnia Pamięci Ofiar zbrodni katyńskiej, przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uroczyście posadzono dwa dęby. Jakie jest ich znaczenie oraz kogo konkretnie upamiętniają?

Uroczystość rozpoczęła się w bazylice pw. św Brygidy. Wzięli w niej udział przedstawiciele władzy samorządowej, muzeów oraz stowarzyszenia związanych z podtrzymywaniem pamięci o zbrodni katyńskiej. Uczestnicy mszy świętej modlili się za ofiary zbrodni. Swoją obecnością podkreślali również pamięć.

Cezary Konaszewski od 1937 roku był wicestarostą oraz naczelnikiem Wydziału Bezpieczeństwa w Kobryniu. Jego brat stryjeczny, Jan Konaszewski był podporucznikiem rezerwy piechoty. W 1939 roku studiował Matematykę na uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Obaj zostali zamordowani w Katyniu w 1940 roku. Dęby zasadzone przy muzeum II WŚ mają być ich symbolicznym upamiętnieniem.

Przy gmachu muzeum II wś w Gdańsku posadzono dwa z dwudziestu jeden tysięcy ośmiuset pięćdziesięciu siedmiu drzew, które maja upamiętniać ofiary zbrodni katyńskiej. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy Katyńskiej.Członkowie Federacji Rodzin Katyńskich przez lata zabiegali o utworzenie cmentarzy wojennych dla tych, którzy zostali zamordowani w Katyniu. Teraz, kiedy nie mogą ich odwiedzać oddanie hołdu członkom swoich rodzin umożliwiają im sadzone w całej Polsce dęby. Dęby zostały posadzone w ramach programu Katyń - Ocalić od Zapomnienia.

Listen to "Dęby upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej" on Spreaker.