Dwoje kandydatów powalczy o fotel burmistrza Krynicy Morskiej

2022-07-22 17:45
Dwoje kandydatów powalczy o fotel burmistrza Krynicy Morskiej
Autor: pixabay.com

Poprzedni burmistrz stracił bierne prawo wyborcze wskutek skazującego wyroku sądowego.

Mieszkańcy Krynicy Morskiej w najbliższą niedzielę wybiorą nowego burmistrza miasta. Poprzedni włodarz Krynicy Morskiej, Krzysztof S., stracił stanowisko z powodu prawomocnego wyroku sądowego, zakazującego mu sprawowania funkcji kierowniczych przez trzy lata. Wyrok wydany w czerwcu ub.r. przez Sąd Rejonowy w Malborku został w części podtrzymany w tym roku rzez Sąd Okręgowy w Gdańsku i dotyczył przekroczenia przez byłego burmistrza uprawnień podczas realizacji jednej z miejskich inwestycji.

Na początku czerwca br., premier Mateusz Morawiecki wydał rozporządzenie o przedterminowych wyborach burmistrza, które wyznaczono na najbliższą niedzielę.

Do czasu wyłonienia nowego włodarza pełniącym obowiązki burmistrza jest mianowany przez premiera Kazimierz Kulecki, były wójt gminy Mikołajki Pomorskie.

Do objęcia stanowiska burmistrza Krynicy Morskiej aspirują dwie osoby. Anna Maria Jaworska ma 35 lat i została zgłoszona przez Komitet Wyborczy Wyborców Anna Jaworska. Adam Włodzimierz Ostrowski ma 65 lat i zgłoszony został przez Komitet Wyborczy Wyborców Krynica Dla Wszystkich.

Oboje kandydaci legitymują się wykształceniem wyższym, nie należą do żadnej partii politycznej. Oboje są mieszkańcami Krynicy Morskiej.

Jak przekazała PAP dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku Mirosława Torłop, niedzielne wybory rozpoczną się o godz. 7 i potrwają do godz. 21. " W Krynicy Morskiej ze względu na wielkość jest tylko jeden lokal Obwodowej Komisji Wyborczej" - wskazała.

Lokal wyborczy będzie znajdował się przy Urzędzie Miasta Krynicy Morskiej (sala narad) przy ul. Górników 15 i jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Mirosława Torłop podkreśliła, że karty do głosowania zostały wydrukowane, są zabezpieczone i przechowywane. Dodała, że zostaną przekazane Obwodowej Komisji Wyborczej. "Z danych na 30 czerwca br. wynika, że wyborców będzie ok 1130 osób" - tłumaczyła dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku.

Wyniki wyborów znane będą w niedzielę wieczorem. Jak wskazała Torłop, protokoły są publikowane zaraz po ich przeliczeniu i podawane do publicznej wiadomości.

"Po zamknięciu lokalu wyniki ustalane są przez Obwodową Komisję Wyborczą, przekazuje się je do Miejskiej Komisji Wyborczej i ona ustala wynik wyborów. Następnie przekazuje dokumenty w trybie nadzoru Komisarzowi Wyborczemu" - wyjaśniła dyrektor.(PAP)