Dziki coraz częściej pojawiają się w miastach

2023-03-22 17:28
Dzik
Autor: Lasy Miejskie

Miasta coraz szybciej się rozrastają a to sprawia, że coraz częściej odwiedzają je dzikie zwierzęta zamieszkujące pobliskie tereny leśne.

W internecie krążą historie o dzikach przystosowanych do życia miejskiego i np. przechodzących przez pasy. Dzisiaj spotkanie dzika w mieście nie jest już żadnym zaskoczeniem. A przychodzą głównie w poszukiwaniu pożywienia. Otwarte śmietniki, przystrzyżone trawniki czy dokarmianie jest to dla nich gratka. Zwierzęta czują się więc zaproszone do środowiska miejskiego. Trzeba jednak pamiętać, że dziki mogą być niebezpieczne Dlatego podczas spacerów gdy dojdzie do spotkania trzeba zachować szczególną ostrożność. Zwierzęta atakują przeważnie w obronie własnej, lub chroniąc swoje młode.

Zdarza się też tak, że dzikie zwierzę potrzebuje pomocy, np. gdy zostanie zranione, potrącone przez samochód lub utknie np. w siatce ogrodzeniowej. Jednak ze względów własnego bezpieczeństwa nie należy samodzielnie podejmować żadnych działa. 

W Gdańsku zgłoszenia odnośnie dużych zwierząt dzikich można zgłosić do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 58 778 60 00 / 01 oraz do Gdańskiego Centrum Kontaktu tel. 58 52 44 500.

Listen to "Dziki w miastach" on Spreaker.