Ekoturysta, czyli jak zachowywać się na plaży i w okolicach

2022-07-07 14:21
Zrzut ekranu, spot promujący kampanię
Autor: WFOŚIGW Gdańsk

Kampania Ekoturysta organizowana jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Ma na celu zwrócenie uwagi na problem śmiecenia na plażach, nad jeziorami i w lasach.

Śmieci w lasach, nad jeziorami czy na nadmorskich plażach stały się smutną codziennością. Każdego dnia można trafić na foliowe torebki, plastikowe butelki czy niedopałki papierosów. Kampania Ekoturysta ma na celu m.in edukowanie w kierunku dbania o środowisko, chodzi tu o zadbanie o to aby każdemu żyło się dobrze.

Kampania edukuje m.in. poprzez spot pokazujący, że zaśmiecanie środowiska jest powodem do wstydu. Jednak najważniejsze jest zaangażowanie ludzi, którzy te plaże odwiedzają. Kampania ma zachęcić do tego, aby zmieniać nie tylko swoje otoczenie ale też ludzi wokół.

Sprzątanie po sobie to nie tylko kwestia estetyczna. plaże są wizytówkami wielu nadbałtyckich miast, a turyści tłumnie przyjeżdżają na nie każdego roku aby odpocząć. Nie ma jednak mowy o odpoczynku, kiedy wokół siebie mamy bałagan.

Kampanie edukacyjne tego typu mają na celu nie tylko edukowanie osób odwiedzających plaże, czy nadmorskie lasy i jeziora. Ich realizacja ma również pozytywny wpływ na środowisko. Edukacja w tym temacie to również szansa na uratowanie wielu gatunków roślin i zwierząt, na przykład ryb czy ptaków.

Na kąpieliskach w samym trójmieście rozstawionych jest około ośmiuset koszy na śmieci. Tylko w Gdańsku rocznie z plaż wywożonych jest 300 ton odpadów.

Listen to "Ekoturysta, czyli jak zachowywać się na plaży i w okolicach" on Spreaker.